MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Już nie Biskupia Kopa. Teraz ta góra jest ulubionym miejscem wycieczek Opolan. Coraz większa liczba mieszkańców regionu odwiedza to miejsce

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Podczas majówki Borówkowa przeżywała prawdziwe oblężenie.
Podczas majówki Borówkowa przeżywała prawdziwe oblężenie. Anna Gryglas
Pogoda jest coraz piękniejsza dlatego warto wybrać się na wycieczkę. Do tej pory na szybkie wypady w góry mieszkańcy regionu najczęściej wybierali najwyższy szczyt naszego województwa, czyli Biskupią Kopę. W ostatnim czasie na popularności zyskuje jednak inna góra znajdująca się co prawda w innym województwie, ale w odległości niemal identycznej co kultowa Kopa.

Wzniesienie, o którym mowa również znajduje się na granicy polsko-czeskiej i na swoim szczycie posiada wieżę widokową. Podejście nie bardzo przyjemne i idealnie nadaje się na jednodniową wyprawę z dziećmi.

Jeśli jeszcze nie byliście na Górze Borówkowej to koniecznie się tam wybierzcie. Z Nysy można tam dojechać w godzinę, podróż z Opola zajmie nieco dłużej, ale zdecydowanie warto, nie tylko z uwagi na obficie występujące tutaj czarne jagody.

Góra Borówkowa jest jednym z najwyższych szczytów Gór Złotych (900 m n.p.m) i najwyższym punktem gminy Lądek-Zdrój. Góra swą nazwę zawdzięcza obficie występującym tu czarnym jagodom. Szlak na szczyt wiedzie przez obszar Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, tuż przy granicy polsko-czeskiej. Po stronie naszych sąsiadów wybudowano charakterystyczną wieżę widokową przypominającą wyglądem Domek Muminków.

Parking
Auto można zostawić na Przełęczy Lądeckiej, położonej około 5 km od centrum Lądka Zdrój. To parking przy samej granicy Lutynia/Travna na około 25 samochodów. Rozpościera się stamtąd wspaniały widok, na który warto poświęcić dłuższą chwilę. Na miejscu można również schronić się pod zadaszoną wiatą.

Szlak
Z Przełęczy Lądeckiej na szczyt góry prowadzi zielony szlak. Jest on dobrze oznakowany i mało wymagający kondycyjnie. Do pokonania jest lekko ponad 3 km, oraz prawie 260 metrów przewyższenia. Można spokojnie wybrać się z dziećmi. Pierwszy odcinek szlaku wiedzie przez ogromną zieloną łąkę, potem droga prowadzi przez las. Nie jest to trasa widokowa, tylko czasem zza drzew wyłoni się piękna panorama.

Druga opcja to wejście od Orłowca. Szlak zaczyna się nieopodal miejsca, gdzie kończy się ta malownicza wioska. Wejście tym szlakiem z początku jest trochę bardziej wymagające niż wskazana wcześniej trasa z Przełęczy Lądeckiej, ale jest zdecydowanie mniej uczęszczana, dzięki czemu pozawala doświadczyć w górach niezwykłego spokoju, kontaktu z naturą i cudownego relaksu.

Co na szczycie?

Na szczycie Borówkowej stoi czeska wieża widokowa, punkt gastronomiczny, zadaszona wiata, stoły z ławkami. Jest też ognisko, na którym można upiec kiełbaski.

Wieża jest otwarta 24h na dobę przez 365 dni w roku. Została wybudowana przez Czechów w 2006 roku i jest 4 konstrukcją wzniesioną na szczycie. Pierwsza powstała w latach 70. XIX wieku. Wejście na nią jest bezpłatne, a ewentualny datek za podziwianie okolicy możesz wrzucić do skrzynki przy bufecie.

Rozpoznawanie szczytów i miejscowości z wieży ułatwi "kompas” namalowany na dachu wieży. Ziemię Kłodzką, Morawy, Śląsk oraz Pogórze Sudeckie. Można wypatrzeć także Jezioro Nyskie i Otmuchowskie oraz prawie połączone ze sobą Zalew Paczkowski i Zbiornik Topola.

Historia

Na Borówkowej Górze 21 sierpnia 1987 r. doszło do historycznego spotkania działaczy Solidarności Polsko-Czechosłowackiej.

Uczestniczyli w nim ze strony polskiej: Jacek Kuroń, Jan Lityński, Zbigniew Bujak i Zbigniew Janas oraz ze strony czechosłowackiej: Václav Havel (późniejszy prezydent Czech), Jiří Dienstbier (późniejszy minister spraw zagranicznych) i Petr Pospíchal.

* przygotowując tekst korzystałam z bloga AHOJ Przygodo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Już nie Biskupia Kopa. Teraz ta góra jest ulubionym miejscem wycieczek Opolan. Coraz większa liczba mieszkańców regionu odwiedza to miejsce - Nysa Nasze Miasto

Wróć na krapkowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto